BİLALİ HABEŞÎ

İlk ezanla sevindirdi son ezanıyla ağlattı Medine halkı, Peygamberimiz’in ahirete göçünden yıllar sonra Bilal’in sesini duyunca, Efendimiz y...

İlk ezanla sevindirdi son ezanıyla ağlattı

Medine halkı, Peygamberimiz’in ahirete göçünden yıllar sonra Bilal’in sesini duyunca, Efendimiz yaşıyor diye sevinçten ağlamıştı.. Ama gerçek öyle değildi.. O günden beri dünyada bir daha böyle bir ezan okunmayacaktı.

Bilâl Habeşî Hazretleri, ilk imân eden sahabilerdendi. Müslüman olmadan önce Mekke’de müşriklerin ileri gelenlerinden Ümeyye bin Halef’in kölesi idi. Allah Resûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem), Kâbe’yi putlardan temizledikten sonra Hz. Ebu Bekir’in vesileliği ile Müslüman olan Efendimiz’in müezzini Hz. Bilâl, ilk ezanı da okumuştu.

‘O yoksa ben de yokum’ dedi

Peygamberimiz’in vefatı üzerine, ona karşı büyük bir sevgi duyan Hz. Bilâl, Medine’de artık kalmaya dayanamayıp, ayrılmak zorunda kalmıştı. Şam dolaylarına giden Hz. Bilal, Hz. Ömer, hicrî onaltıncı yılda Suriye ve Filistin’e gittiği zaman, O’nu karşılamış ve Câbiye’ye gelmişti. Sonra halife ile beraber Kudüs’e giderek, bu kutsal şehrin teslimi sırasında bulunmuş ve Hz. Ömer ile birlikte Kudüs’e girmişti. Hz. Ömer, burada, Resûlullah’ın vefatından beri ezan okumayan Bilâl’den ezan okumasını rica etmiş, Hz. Bilâl de halifenin ısrarına dayanamayarak ezan okumuştu. Hz. Bilâl ezanı okumaya başlar başlamaz, Hz. Ömer ve diğer sahabiler, Resûlullah dönemini hatırlayarak, gözlerinin önüne, geçmiş günleri getirip hüngür hüngür ağlamaya başladılar. Bilâl’in ezanını dinleyenlerin hepsi, kendilerinden geçmişlerdi.

‘Ayrılık yetmedi mi ya Bilal’

Hz. Bilâl, bir gece rüyasında Resûlullah Efendimiz’i gördü. Sevgili Peygamberimiz kendisine adeta sitem ettiler; “Bunca ayrılık yetmedi mi, Ya Bilâl? Hala kabrimi ziyaret etmeyecek misin?” Hz. Bilal’in zavallı yüreği, duracak hale geldi. Heyecan ve ter içinde uyandı. Hemen hazırlığa başladı. Şafak sökerken, ince, uzun ve garip deveciğiyle; mübarek Medine yollarına düştü. Biricik Efendisi’ne yaklaştıkça havayı kokluyor, taşları toprakları okşuyor ve gözyaşı döküyordu. Issız çölleri yara yara Medine’ye ulaştı.

O’na rastlayanlar, selam veriyorlardı. Sonra da yanındakilere diyorlardı ki; - İşte Bilâl, Bilâl Habeşî, işte Hazreti Peygamberin müezzini. O’nun gibi ezan okuyan, bu dünyaya gelmemiştir.

Fakat o, hiçbirini duymuyor, görmüyordu. Sanki çok kuvvetli bir mıknatıs, onu kendisine çekiyordu. Peygamber Efendimiz’in mübarek kabrine doğru ilerledi. Yüce makama erişirken selam verip Kur’ân-ı Kerim okudu.

N’olur bir kez daha oku

Hz.Bilal Peygamberimiz’in sevgilisinin kabrinin yanında bayılarak yıkıldı. Ayıldığı zaman, başucunda, sevgilisinin sevgili torunları Hasan ve Hüseyin Hazretleri; saçlarını okşuyorlardı. Sanki dünyalar onun oldu. Sarıldılar, kucaklaştılar, ağlaştılar; “Yavrularım! Ne kadar da dedeniz Hz. Resûlullah gibi kokuyorsunuz!” dedi. Hz. Hasan sordu: “Dedemiz seni de çok severdi. Acaba O’nun hatırı için, bir şey istesek yapar mısın? “ Hz. Bilâl çok şaşırdı; “Bu ne biçim söz? Bu kölenizden ne emredersiniz, yerine getiririm!”. “Senden, bir defa da olsa ezan dinlemek istiyoruz” dedi.

Hz. Ömer inanamadı

Ertesi sabah Bilâl Habeşî, son ezanını Mescid-i Nebevî’de okudu. Yanık ve hasret dolu sesiyle; “Allahu Ekber! Allahu Ekber!” dediği zaman bütün Medine halkı ayağa kalktı. “Eşhedu en lâ ilâhe illallah! Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah” deyince kadın-erkek, genç-ihtiyar, çoluk-çocuk, hatta yataklarındaki hastalar bile, sokaklara döküldüler. Mescid-i Nebevi’ye koştular. Halk o kadar coştu ki, Peygamber Efendimiz yaşıyor sandılar. Daha Bilal’ın ezanı bitmeden, yığılmıştı Medine mescidin önüne..!  Hıçkıra hıçkıra ağlıyorlardı. En çok ağlayan ise, şüphesiz Halife Ömer’di. Bilal’in ise, bu heyecanı kaldıracak takati yoktu, tekrar vedalaştı onlarla.

Peşimden kim dua okuyacak?

Hz.Bilal-i Habeşi’nin hiç çocuğu olmamıştı. Birgün Hz.Bilal-i Habeşi Peygamberimize (S.A.V): ’Bizim çocuğumuz yok öldükten sonra bizim arkamızdan kim Fatiha okuyacak’ demiş, Efendimiz de: ‘Benim ümmetim her ezandan sonra arkanızdan Fatiha okuyacaktır’diyerek Hz.Bilal-i teselli etmişti. 

Hz. Bilal yatağına girdiğinde “Ey Allah’ım! Günahlarımdan vazgeç. Beni eksiklerimde özürlü say” diye dua ederdi.

YORUMLAR

Ad

Aşır Baş,22,Bilim ve Teknoloji,1,Duyurular,13,Genel Kültür,7,Haberler,52,Köşe Yazıları,25,Özel Gün Hafta ve Aylar,26,Özel Haber,25,Sağlık,6,Sosyal Medya,5,Tanıtım,2,Tarım ve Hayvancılık,13,Turan Aslan,7,Vefat ve Taziye,21,Videolar,5,
ltr
item
Avuç Köyü İnternet Sitesi: BİLALİ HABEŞÎ
BİLALİ HABEŞÎ
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjPnIybqkHuyVknj7ONC0RwJdHvZ5k8NTadXCPIMvIGft8kM44a83YwXp3nvTWo9t32UvGB6j6oIvvsoNzd5W92AvXoATnJegAk0weP0XE0_zQr6nBvXxu_0wlkYtKV_46vN-aIWZQHQd4/s16000/x1080.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjPnIybqkHuyVknj7ONC0RwJdHvZ5k8NTadXCPIMvIGft8kM44a83YwXp3nvTWo9t32UvGB6j6oIvvsoNzd5W92AvXoATnJegAk0weP0XE0_zQr6nBvXxu_0wlkYtKV_46vN-aIWZQHQd4/s72-c/x1080.jpg
Avuç Köyü İnternet Sitesi
https://www.avuckoy.com/2021/02/bilali-habesi_11.html
https://www.avuckoy.com/
https://www.avuckoy.com/
https://www.avuckoy.com/2021/02/bilali-habesi_11.html
true
6221883100429011996
UTF-8
Tüm Gönderiler Yüklendi Herhangi bir gönderi bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamı Cevapla İptal Et Sil Gönderen: Anasayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini görüntüle BU YAYINLA ALAKALI YAYINLAR KONU ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR İsteğinizle eşleşen herhangi bir gönderi bulunamadı Ana sayfaya dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mayıs Haz Tem Ağs Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha uzun bir süre önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal ağda paylaşın ADIM 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalandı Kodlar / metinler kopyalanamıyor, lütfen kopyalamak için [CTRL]+[C] (veya Mac ile CMD+C) tuşlarına basın İçerik tablosu