Köyümüzdeki Tanınmış Bölgeler

Kerpiç Çukuru:

Kerpiç çukuru, köyümüzün tam ortasında bulunan, şimdiki köy konağı ve PTT şubesinin bulunduğu alandır. Eskiden buradaki toprakla kerpiç yapılır, yapılan kerpiçle de evler, ahırlar yapılırmış. Yazları serin, kışları ise sıcak tutan kerpiç evler, sağlamlığı ve düzenli onarım gerektirmesi sebebiyle günümüzde pek rağbet görmemektedir. Köyümüzde bulunan kerpiç evlerin kerpiçlerinin yüzde doksanı bu alandaki toprakla yapılan kerpiçlerle yapılmıştır. Sel sularının bu alana sürüklediği toprak neredeyse elenmiş gibidir.

Kepir:

Sözlük anlamı kıraç verimsiz toprak olan Kepir, eskiden köyün elmalığının ve büyük bahçelerinin bulunduğu sulak bir yerdi. Bu bölgeye yonca ekilir biçilir, büyükbaş hayvanlar burada otlatılırdı. Bol sayıda elma, kayısı, armut ağacı vardı. Köyümüzün güneyinde bulunan bu alan günümüzde bakımsızlıktan terkedilmiş görünümüne sahiptir. Kayısı ağaçları hâlâ yemiş vermektedir fakat ilaçlanmadığı için malesef yenilemez durumdadır.

İkizkavak:

Yukarıda anlattığımız Kepir, suyunu İkizkavak mevkîinde bulunan pınardan da alırdı. Burada daha 20 sene evveline kadar kaynak suyu çıkardı ve köyün çocukları burada yüzerek serinlerlerdi. Bölgede eskiden bulunan bağ ve bahçeler buradan çıkan su ile sulanırdı.

Çanak:

Çanak aslında çeşmelerimizden birisidir. Fakat köylülerimiz arasında Çanağın altı şeklinde bir deyim vardır ki bu bölge İkizkavak ve Çanak Çeşmesi'nin arasıdır. Çanak 10 havuzlu bir çeşmedir. Eskiden suyuna bu 10 havuzun bile az geldiği Çanak Çeşmesi'nin suları İkizkavak'a kadar ulaşırdı.

Yiğren Dağı:

Yiğren Dağı, Çanak Çeşmesi'nden itibaren yükselen bir dağdır. Bu dağın eteklerinden tutunda tepesine değin birçok eski yapının temelleri göze çarpar. Hititler zamanından kaldığı söylenen bu temelleri henüz araştıran çıkmadı. Gönül isterdiki bu bölge arkeologlar tarafından bir güzel araştırılsın. Çünkü dağdan Hıdırlar'a giden yolun hemen yanında bulunan bir oyukta birçok mermer eşya çıkartılmış, tabanı mermer döşeli bu oyuğun aslında bir kervansaray olduğu sanılmaktadır.

Yalnızca bununla kalmıyor. Dağın tepesinde her nerede olursanız olun birçok ev temeli, testi kırıkları v.s. göze çarpıyor.

Dede Mezarı:

Dede Mezarı, köyümüzün güneyindeki Yiğren Dağı'nın en tepesinde bulunan bir mezardır. Mezar taşında Arapça yazılar ve dualar bulunduğundan burada ermiş bir kişinin yattığı kanısına varılmıştır. Perşembe ve Salı geceleri bu mezarın kaynağını oluşturduğu bir ışık süzmesinin gökyüzüne ulaştığını görenler vardır. Dede Mezarı'na evvelden beri yalnızca köyümüzden değil çevre köylerden de yağmur duasına gelinmektedir.

Eskiören:

Eskiören, köyümüz ile Belbarak arasında kalan bir bölgedir. Adından da anlaşılacağı gibi ören yeridir. Burada koyun, sığır güden çobanlar birçok delikli para bulmuştur. Aslında sit alanı yapılması gereken bölgede birçok tarihi eser bulunduğu bilinmektedir.

Ahmet Gölü:

Hacıbektaş'a giderken Güllü'nün Çeşmesi olarak bilinen çeşmenin etrafı Ahmet Gölü olarak geçer.

Kararanyer:

Ahmet Gölü'nden hemen sonra gelen alanlardır. Bu bölge eski İlicek köyünün altlarına kadar uzanır.

Hanınönü:

İlicek köyünün doğusuna köyümüzün kuzeyine düşer. Kayseri-Ankara karayoluna yakındır. Eskiden buradan geçen kervanların konakladıkları bir han olduğu söylenmektedir.

Çöl:

Bu bölge Ankara-Kayseri karayolunun her iki tarafında kalan yerlerdir. Sadık köyüne kadar uzanır gider.

Taşlık:

Köyümüzün Kuzeydoğusunda, su deposunun en yüksek yerinde kurulu olduğu bol taşlı bir bölgedir. Adını buradaki taşların çokluğundan alan bölgeden sıva toprağı çıkarılmaktadır.

Harman Yeri:

Taşlık yükseltisinin eteklerindeki düz alan harman yerini oluşturur. Eskiye nazaran günümüzde buraya artık harman serilmemektedir.

Cinli Dere:

Aşağı Çeşme'nin yanında, şimdiki selektörün bulunduğu yerdir. Eskiden burası kayalardan oluşurdu. Dinamitle parçalanan kayaların yerine selektör inşa edilmiştir.

Çiğdem Tepesi:

Şimdiki Cemal Baş, Ramazan Aslan'ın evlerinin bulunduğu Aşağı Çeşme'nin üst kısımlarına verilen isimdir.

Adanın Altı:

Bu bölge Taşlık'taki su deposunun arkasından başlar, doğuda Belbarak Köyü, güneyde Eskiören, kuzeyde Çöl'e kadar uzanır.

[full_width]

Ad

Aşır Baş,22,Bilim ve Teknoloji,1,Duyurular,13,Genel Kültür,7,Haberler,52,Köşe Yazıları,25,Özel Gün Hafta ve Aylar,26,Özel Haber,25,Sağlık,6,Sosyal Medya,5,Tanıtım,2,Tarım ve Hayvancılık,13,Turan Aslan,7,Vefat ve Taziye,21,Videolar,5,
ltr
static_page
Avuç Köyü İnternet Sitesi: Köyümüzdeki Tanınmış Bölgeler
Köyümüzdeki Tanınmış Bölgeler
Avuç Köyü İnternet Sitesi
https://www.avuckoy.com/p/koyumuzdeki-tannms-bolgeler.html
https://www.avuckoy.com/
https://www.avuckoy.com/
https://www.avuckoy.com/p/koyumuzdeki-tannms-bolgeler.html
true
6221883100429011996
UTF-8
Tüm Gönderiler Yüklendi Herhangi bir gönderi bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamı Cevapla İptal Et Sil Gönderen: Anasayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini görüntüle BU YAYINLA ALAKALI YAYINLAR KONU ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR İsteğinizle eşleşen herhangi bir gönderi bulunamadı Ana sayfaya dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mayıs Haz Tem Ağs Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha uzun bir süre önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL İÇERİK KİLİTLİDİR ADIM 1: Bir sosyal ağda paylaşın ADIM 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalandı Kodlar / metinler kopyalanamıyor, lütfen kopyalamak için [CTRL]+[C] (veya Mac ile CMD+C) tuşlarına basın İçerik tablosu